Millie
your market intelligence analyst
Search Results
Edit Save
6,806 results
KosovaLive360 (Kosovo) 01/18/2020 08:30
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka marrë pjesë sot në akademinë me karakter falënderimi për Shqipërinë. Thaçi ka folur për lidhjen e fortë të shqiptarëve anekënd botës me atdheun e tyre, Shqipërinë, ndërsa është ndalur në veçanti tek lidhja mes Kosovës dhe Shqipërisë, ku ka përmendur mbështetjen që i kanë dhënë njëra-tjetrës në kohët më […]. .
KosovaLive360 (Kosovo) 01/17/2020 10:29
Me synim zhvillimin dhe shfrytëzimin e të dhënave statistikore, për t’i vlerësuar dhe për t’i zbatuar politikat dhe programet që ndikojnë në respektimin, në mbrojtjen dhe në avancimin e të drejtave të njeriut, Institucioni i Avokatit të Popullit (IAP) dhe Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) nënshkruan sot një Memorandum dypalësh të Mirëkuptimit.
KosovaLive360 (Kosovo) 01/17/2020 09:45
Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa përkujton veprimtarët Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka. "Më 17 janar 1982, Kosova humbi tre kolosë të lëvizjes për liri, Jusuf e Bardhosh Gërvallën dhe Kadri Zekën. Ata u vranë në përpjekje për ta shuar luftën epike të popullit të Kosovës për çlirim. Jusufi, Bardhoshi e Kadriu janë Heronj […]. .
KosovaLive360 (Kosovo) 01/17/2020 08:30
Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sot ka marrë pjesë në shënimin e 20 vjetorit të themelimit të Administratës Tatimore të Kosovës. Presidenti Thaçi ka thënë se njëzet vjet më parë, me vendimin për themelimin e Administratës Tatimore i vendosëm themelet e strukturës që mundëson grumbullimin e tatimeve në të gjithë Kosovën. "Administrata Tatimore e Kosovës […]. .
KosovaLive360 (Kosovo) 01/17/2020 07:42
Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës ka siguaruar materialin e nevojshëm për një intervenim në sy, përfshirë thjerrëzat dhe materialin tjetër që nevojitet gjatë operacionit. Pacientët deri tash e kanë blerë vetë, duke harxhuar qindra euro në barnatore private, kurse SHSKUK ka ndarë rreth 600 mijë euro për blerjen e materialit punues, për operacione të […]. .
KosovaLive360 (Kosovo) 01/17/2020 07:36
Administrata Tatimore e Kosovës sot ka mbajtur ceremoninë e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të saj, pjesë e së cilës ishin personalitete nga institucione të larta vendore dhe atyre ndërkombëtare. Në hapjen e kësaj ceremonie drejtori i përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj, tha se "Është kënaqësi e veçantë, që në emër të gjithë punonjësve […]. .
KosovaLive360 (Kosovo) 01/17/2020 04:27
Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa përkujton veprimtarin Smajl Hajdaraj. "Sot, bëhen 18 vite nga momenti tronditës i vrasjes së njërës prej figurave më të rëndësishme të LDK-së, ish-deputetit të Parlamentit të Kosovës, Smajl Hajdaraj. Në 18 vjetorin e vrasjes, shprehim dhimbjen e thellë për humbjen e tij. Smajl Hajdaraj, komandati i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës […]. .
KosovaLive360 (Kosovo) 01/16/2020 14:02
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pranuar sot kredencialet e ambasadorit të ri të Republikës së Italisë, Nicola Orlando. Thaçi i ka uruar ambasadorit Orlando mirëseardhje në Kosovë dhe e ka uruar për detyrën e re. “Italia për ne është një partner strategjik dhe dëshirojmë të zgjerojmë edhe më shumë bashkëpunimin edhe ashtu […]. .
KosovaLive360 (Kosovo) 01/16/2020 09:38
Më datën 26 dhjetor 2019 Bordi i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës miratoi amandamentimet e “Rregullores për Instrumentet e Pagesave Elektronike”, të cilat hyjnë në fuqi nga data 01 shkurt 2020. Me anë të këtyre ndryshimeve klientët e bankave mund t'i përdorin kartelat e tyre për kryerjen e pagesave për blerjen e mallrave dhe […]. .
KosovaLive360 (Kosovo) 01/16/2020 09:29
Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Glauk Konjufca i është përgjigjur kërkesës së SBASHK-ut, FSSHK-së dhe SPK-së për një takim në të cilin do të shpreheshin shqetësimet e mijëra të punësuarve në këta sektorë nga paralajmërimet se në mungesë eventuale të Ligjit të aprovuar për buxhetin e vitit 2020 gjithë të punësuarit në Kosovë mund të [...]. .
KosovaLive360 (Kosovo) 01/15/2020 08:34
Partia Demokratike e Kosovës, pas zgjedhjes së Kryesisë së re, me propozim të kryetarit të partisë, Kadri Veseli, ka emëruar dy zyrtarë përgjegjës për komunikim dhe marrëdhënie me publikun. Shefi i Kabinetit të kryetarit Veseli, Avni Bytyçi, është emëruar në pozitën e zëdhënësit të partisë, ndërsa Bashmir Xhemaj, është emëruar drejtor i Zyrës së Komunikimit […]. .
KosovaLive360 (Kosovo) 01/15/2020 07:29
Oda Ekonomike e Kosovës me vëmendje ka përcjell zhvillimet dhe debatin publik rreth projektit për ndërtim të hapësirave banuese, në zonën që rrethon Liqenin e Badocit. Duke vlerësuar lartë prioritetin e ruajtjes së ambientit, por edhe të përkrahjes të investimeve nga kompanitë vendore dhe ndërkombëtare, ne bejmë thirrje për të gjitha palët që të zbatojnë […]. .
KosovaLive360 (Kosovo) 01/15/2020 07:10
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi me presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta kanë bërë homazhe në Reçak, me rastin e 21 vjetorit të masakrës ku u ekzekutuan mizorisht 45 civilë shqiptarë. Thaçi ka thënë se nuk mund të mos e shpreh revoltën e qytetarëve të Kosovës që kishin besim të plotë në drejtësinë ndërkombëtare për t’i sjellë kriminelët […]. .
KosovaLive360 (Kosovo) 01/15/2020 06:32
Në kuadër të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës është formuar konsiliumi, i cili po përcjell gjendjen me gripin sezonal. Pas analizës së bërë nga konsiliumi, konstatohet se në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), nga 1 dhjetori 2019 deri me 15.01.2020, janë konfirmuar 11 raste me gripin sezonal (Influenca A). […]. .

Chemicals - Agricultural

Chemicals - Industrial

Business Issues

Companies - Public

Companies - Venture Funded

Commodity Prices

Financial Results

Global Markets

Global Risk Factors

Government Agencies

Information Technologies

Legal and Regulatory

Political Entities

Sources

Strategic Scenarios

Trends

Hints:

On this page, you see the results of the search you have run.  You may also view the following:

  •  Click on this drop-down menu on the right hand side of the page, to choose between the machine learning-produced Insights Reports, or the listing of concepts extracted from the results, in chart or list format. 


  •  View the number of search results returned for the search in each of your collections, and click on any of those numbers to view the entire listing of results from the chosen collection.

  •  Use the search adjustment drop-downs to change the scope, sorting, and presentation of your results.

  •  Show or hide the record’s caption (content description).

  •  Show actions that can be made with the search result record.

  •  Click on the Save button after running your search, to save it so that its results will be updated each time relevant new content is added to the designated collection. You may choose to be notified via search alerts.

Click here for more info on Search Results

Click here for more info on Machine Learning applications