Millie
your market intelligence analyst
Search Results
Edit Save
55,182 results
Novinky (Czech Republic) 10/18/2019 14:19
V několika slovenských městech se v pátek konaly protesty Za spravedlivé Slovensko. Účastníci žádali vyšetření korupční aféry Gorila, která se týká podezření z údajného uplácení politiků a vysokých státních úředníků finanční skupinou Penta výměnou za vliv na privatizaci a na chod některých podniků z let 2005 a 2006. Největší demonstrace byla v Bratislavě.
Novinky (Czech Republic) 10/18/2019 11:43
Statisíce lidí protestují v pátek v Katalánsku v rámci generální stávky proti odsouzení devíti katalánských separatistických vůdců do vězení za pokus o odtržení regionu. Zablokovali také silnice u Barcelony, kam dorazily takzvané Pochody svobody, informují agentura Reuters a list El País. Šéf katalánské vlády Quim Torra ve čtvrtek pohrozil novým referendem.
Novinky (Czech Republic) 10/18/2019 10:36
Spojené státy od pátku zavedly nová cla ve výši 10 procent na letadla Airbus a 25 procent na řadu zemědělského a průmyslového zboží z EU, jako jsou třeba vína, sýry nebo kašmírové svetry. EU v reakci oznámila, že se chystá uvalit odvetná cla na americké zboží. Cla souvisí s dlouholetým sporem o dotace největších výrobců letadel Airbus a Boeing.
Novinky (Czech Republic) 10/18/2019 10:11
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní vyznamenání - Kříž za zásluhy 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo. Halík kříž obdržel za zásluhy o česko-německé smíření a angažovanost za spravedlivou občanskou společnost i dialog mezi národy a náboženstvími. V pátek o tom informovala Ilona Trnková, ředitelka sdružení Česká křesťanská akademie, v němž Halík působí.

Chemicals - Agricultural

Chemicals - Industrial

Business Issues

Companies - Public

Companies - Venture Funded

Commodity Prices

Financial Results

Global Markets

Global Risk Factors

Government Agencies

Information Technologies

Legal and Regulatory

Political Entities

Sources

Strategic Scenarios

Trends

Hints:

On this page, you see the results of the search you have run.  You may also view the following:

  •  Click on this drop-down menu on the right hand side of the page, to choose between the machine learning-produced Insights Reports, or the listing of concepts extracted from the results, in chart or list format. 


  •  View the number of search results returned for the search in each of your collections, and click on any of those numbers to view the entire listing of results from the chosen collection.

  •  Use the search adjustment drop-downs to change the scope, sorting, and presentation of your results.

  •  Show or hide the record’s caption (content description).

  •  Show actions that can be made with the search result record.

  •  Click on the Save button after running your search, to save it so that its results will be updated each time relevant new content is added to the designated collection. You may choose to be notified via search alerts.

Click here for more info on Search Results

Click here for more info on Machine Learning applications